«Чорні дошки» Радомишльщини

Одним з найжахливіших заходів в історії репресивної політики 1930-х років проти селянства (і українського селянства у першу чергу) стало запровадження так званого режиму «чорних дошок» щодо колгоспів, сіл, районів та навіть окремих осіб.

Пов'язаний цей термін був із колективізацією, розкуркуленням та наступними заготівельними кампаніями, коли села, що не виконували поставлених завдань, оголошувалися «отстающими», а передовиків натомість заносили на «червону дошку».

Під час Голодомору 1932-1933 років процедуру занесення на «чорну дошку» офіційно визнали як репресивний захід.

Його вже пов'язували не стільки з невиконанням показників заготівлі хліба, а й з особливими репресіями щодо сіл та окремих регіонів, які до того ж і чинили активний чи пасивний спротив політиці партії.

Bтрапити на чорну дошку означало - припинення торгівлі й постачання крамом, стягнення виданих кредитів, чистка органів влади. Туди направлялися каральні загони, звідти брали заручників. Поселення оточували збройною силою й вивозили звідти всі продовольчі продукти з торговельної мережі, а найбільш непокірних владі заарештовували.

Як правило, на «чорні дошки» потрапляли села, які мали велике недовиконання планів заготівель. Тим, хто потрапляв на ці дошки, загрожувало повне вимирання.

Ініціатором їх всеукраїнського застосування як заходу створення повністю неможливих умов для проживання у певній місцевості стало Політбюро ЦК КП(б)У.

Вперше сам термін «чорні дошки» та його трагічний зміст фігурували в постанові республіканського компартійного штабу від 18 листопада 1932 р. серед «заходів з посилення хлібозаготівель», які застосовувалися для подолання «куркульського впливу».

Офіційним державним актом, що запровадив такий режим, стала постанова РНК УСРР «Про боротьбу з куркульським впливом в колгоспах» від 20.11.1932 та Інструкцією до неї.

Зокрема, інструкція передбачала «для подолання куркульського опору хлібозаготівлям встановити занесення на «чорну дошку» колгоспів, що злісно саботують здачу (продаж) хліба за державним планом». Потому такі заходи стали застосовувати й стосовно невиконання інших сільськогосподарських робіт. Восени 1933-го селян (сільради, колгоспи й одноосібників) почали карати вже за зриви планів осінньої посівної кампанії, яка не виконувалась передусім через відсутність повністю виметеного з господарств посівного матеріалу. Відтак утворювалось замкнене коло: тих, кого заносили на «чорну дошку», позбавляли права закуповувати насіння і брати кредити для таких потреб. Тож місцеву владу спонукали провадити додаткові репресивні заходи для пошуків зернових запасів. До того ж подекуди через масовий мор вже просто не було кому працювати в полі.

Про занесення сільських рад і колгоспів на «чорну дошку» офіційно сповіщали місцеві газети. Тож за публікаціями Радомишльської райгазети «Боротьба за соціалізм» на «чорну дошку» у 1933 р. за «злочинне зривання завдань партії й уряду з осінньої сівби» були занесені:

Березська сільрада (виконано план на 10,6%),

Білківська (3,5%),

Борщівська (6,6%),

Верлоцька (15,0%),

Вишевицька (6,5%),

Гутозабілоцька (15,4),

Забілоцька (11,6%),

Заболотська (16%),

Кичкирівська, Комарівська (0%),

Котівська (11,1%),

Кочерівська (15,9%),

Кримоцька (2,8%),

Лутівська (17,0%),

Меделівська (7,9%),

Межиріцька (9,7%),

Мінинська (1,8%),

Мірчанська, Негребівська (6,7%),

Радомисльська (7,6%),

Раївська (10,5%),

Раковицька (12,6%),

Ставецькослобідська (21%),

Ходорівська (5,7%);

колгоспи: Білківський ім. Ворошилова, Вепринський ім. Петровського, Вепринський ім. 1 травня, Вишевицький ім. 13-річчя Жовтня, Заболотський «Перемога», Красносільський «Ленінський шлях», Лутівський «Наша праця», Лутівський «Широкий лан», Малорацький «Нове життя», Мірчанський «Спільна праця", Негребівський ім.14-річчя Жовтня, Радомишльський ім. Близнюка, Раковицький «Червоний промінь», Ставецькослобідський «Перемога», Ходорівський «Перелом»;

одноосібні господарства Котівки, Раковичів, Верлока, Гути Забілоцької, Кочерова, Заболотя, Лутівки, Ставецької Слободи.


Володимир МОЛОДИКО.


Газета «Зоря Полісся», 22 листопада 2013 р.